320-749-2420

Jelly Roll Rug



If you've seen the Jelly Roll Rug all over the internet and wanted to make one for yourself, here is the chance to join the craze. Join Linda and learn all the tips and techniques to make your own one-of-a-kind jelly roll rug. You can choose to make either a rectangular or oval rug. Cost is free if you purchase your materials in our shop. If you choose to bring your own supplies, cost is $20. You will need one jelly roll, pattern of your choice, and 1.25 or 1.5 yards of 100% cotton batting depending on your choice of pattern. Supplies can be purchased on the day of class for 10% off.
Skill Level:
Advanced Beginner
Materials Included:
No
Requirements:
pattern, one jelly roll, batting
Instructor:
Linda

Jelly Roll Rug

Cost:
$ 20.00
No class fee if supplies are purchased from The Creamery